Uye Girisi
Kullanıcı  
Şifre  
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Roportaj
Oktay Usta İle A dan Z ye
Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, yemekle uzaktan yakından münasebeti bulunmayan konuklarını bile çalıştırma azmi

Detaylar - Tüm Röportajlar

Makaleler
AŞÇI OLMAK KOLAY DEĞİL
Aşçılık artık her kesimin tercih ettiği bir meslek. Talep çok olunca eğitim veren kurum sayısı da arttı. Gençler hüsrana uğramamak için okul seçerken dikkatli olmalı

CATERİNG SEKTÖRÜ VE HİJYEN
İnsanların beslenme şekilleri sağlıkları ile doğrudan bağlantılı olması sebebi ile Catering sektörü ve hijyen bir bütün olarak düşünülmelidir.

ÜLKEM AŞÇILIĞINA ADANMIŞ AFORİZMALAR
Bir aşçıyı, profesyonel şef kimliği ile buluşturmayı sağlayacak olan temel şey, o aşçının yaşadığı coğrafyanın gastro kültür kimliğini iyi yorumlamasından geçer.

TÖRPÜLENEN TÜRK AŞÇILIĞI
‘’İşsizliğe düştüğünde, kapısını sana açacak birileri hep olabilmelidir.’’


Bütün Makaleler
Aşçılar Dünyasından

2007 yılının haziran ayında yayın hayatına başlayan www.ascilardunyasi.com aşçılık dünyasından ve Gastronomi sektöründen gelişmeleri,haberleri ve etkinlikleri aşçılıksanatına gönülverenlere ulaştırmaya gayret göstermektedir.Amatör ruhla başladığımız bu serüvenimizde Camiamızın kısa sürede güvenini kazanarak doğruluğumuz ve objektifliğimizde yine okurlarımız tarafından tescil edilmiştir.Önce Aşçılara doğru bilgi prensibini kendine yol olarak çizen ekibimiz yayınladığı haberler ile camianın gündemini belirlemeye bundan sonrada devam edecektir.umarız Yeni tasarımımızı ve içerimizi beğenirsiniz.

Yeni İçerikte Neler Var.

--Öncelikle Aşçılarımız üye oldukları takdirde cv leride otomatikman aşçı kartı şeklinde yayınlanacaktır.

--Aşçılarımız Kendi tariflerini profillerinde paylaşabileceklerdir.

--İş eleman gibi ilanların yanı sıra üyelerimiz ev araba veya herhangi bir eşyalarınıda ilan bölümünden ekleyebileceklerdir.

--Video ve fotoğraf galerilerinde etkinliklerden ve gastronomi sektöründen görselleri sizlerin beğenisine sunacağız.

--Son çıkan yemek kitaplarını,fuar takvimini,etkinlikleri sitemizin en alt kısmında bulunan kültür sanat bölümünden takip edebileceksiniz.

--Herhafta bir mekan ve meslektaşımızı Haftanın mekanı ve Haftanın Şefi kısımlarında bilinmeyenleriyle sizlere tanıtmaya gayret göstereceğiz.

---Unutulmayan Ustalarımızı unutturmamaya devam edeceğiz.

--Serbest Kürsü bölümümüz de üyelerimiz istedikleri bir konuda hakaret olmadan düşüncelerini özgürce paylaşabileceklerdir.yine açtıkları konulara diğer üyelerimizde katılarak cevap verebileceklerdir.

--Köşe yazılarımız ve röportajlarımızla sektörün önde gelen isimlerini sizlerle buluşturmaya gayret göstereceğiz.

--Geleceğin şefleri bugünün genç aşçılarını ve Bayan aşçılarımızıda Alt Bölümdeki Kültür ve sanat bölümündeki kendilerine özel bölümden sizlere tanıtmaya devam edeceğiz.

--Haberlerimize üyelerimiz yorum yapabileceklerdir.Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.

--Aşçılar Dünyası haberlerinde üyelerin yaptığı yorumlardan üyelerin kendileri sorumludur.Haberler Kaynak Gösterilmeden yayınlanamaz .

© 2014 www.ascilardunyasi.com - Site icinde bulunan haberler kaynak gosterilmeden yayinlanamaz.