Uye Girisi
Kullanıcı  
Şifre  
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Roportaj
Oktay Usta İle A dan Z ye
Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, yemekle uzaktan yakından münasebeti bulunmayan konuklarını bile çalıştırma azmi

Detaylar - Tüm Röportajlar

Makaleler
AŞÇI OLMAK KOLAY DEĞİL
Aşçılık artık her kesimin tercih ettiği bir meslek. Talep çok olunca eğitim veren kurum sayısı da arttı. Gençler hüsrana uğramamak için okul seçerken dikkatli olmalı

CATERİNG SEKTÖRÜ VE HİJYEN
İnsanların beslenme şekilleri sağlıkları ile doğrudan bağlantılı olması sebebi ile Catering sektörü ve hijyen bir bütün olarak düşünülmelidir.

ÜLKEM AŞÇILIĞINA ADANMIŞ AFORİZMALAR
Bir aşçıyı, profesyonel şef kimliği ile buluşturmayı sağlayacak olan temel şey, o aşçının yaşadığı coğrafyanın gastro kültür kimliğini iyi yorumlamasından geçer.

TÖRPÜLENEN TÜRK AŞÇILIĞI
‘’İşsizliğe düştüğünde, kapısını sana açacak birileri hep olabilmelidir.’’


Bütün Makaleler
Ramazan Bingöl Et Lokantası yöresel lezzetleri yaşatıyor.

Ramazan Bingöl Et Lokantası yöresel lezzetleri yaşatıyor. Suyunun ve toprağının özel olduğu memleket Birecik’ten, dünyanın en lezzetli patlıcanını İstanbul’a getidi. Bu özel patlıcandan yapılan kebabı İstanbullular ile paylaşıyor.

 

Yöresinden damağınıza…

Son yıllarda katkı maddesi içermeyen, hormonsal takviyeler almayan, yöresinden ürünler bulmak oldukça zor. Özellikle nüfus yoğunluğunun fazla olduğu, tüketimin çoğunlukta olduğu metropollerde. Ancak işini ve hizmeti ciddiye alan Restoranlar hala mevcut. Hatta öyleki bunun için yoğun bir çalışmada söz konusu.

İşte bu restoranlardan biri Ramazan Bingöl Et Lokantası… 2008 yılından bu yana sektöre yatırımlar yapan Ramazan Bingöl mevsimler gıdaları misafirleri ile buluşturmaya da devam ediyor. Ülkemizde hala yerli patlıcanın varolduğu yerlerden biri Birecik. Her yıl mevsiminde getirilen patlıcanlar, emek verilerek elde çekilen zırh kıyma ile birleşince tam bir lezzet şölenine dönüşüyor. Servis edilirken bu lezzete yine Birecik’ten getirilen közlenmiş acı biber eşlik ediyor.

Ramazan Bingöl; “Patlıcanlı Günler”Adı altında her yıl düzenledikleri şölen ile ilgili şunları söylüyor:

“Patlıcan kebabını en iyi yapan Restoran biziz. Yıllardır insana hizmet veriyoruz. Bu hizmeti gerçekleştirirken yeniliklere ve özelliklede kültürel lezzetlerimizede önem veriyoruz. Bu yüzden özellikle metropolde yaşayan insanlarımız gerçek patlıcanın tadını iyi ellerde icra edilmiş haliyle bilsin istiyoruz. Sınırlı sayıda üretilen patlıcanları toprağından soframıza ulaştırmak her ne kadar meşakketli olsada halka hizmet etmekten mutlu ve huzurluyuz.” …

Özellikle gençlerin gerçek patlıcanı tatmasının zor olduğu bu zamanda sevdikleriniz ile birlikte bu eşsiz lezzete tanık olmak istiyorsanız mutlaka Ramazan Bingöl Şubelerini ziyaret etmelisiniz…

 

 

 

Dip Not:

Birecik Patlıcanının Özelliği:

Lezzetini yöresinin topraklarından alan Birecik Patlıcanı, diğer patlıcan türlerine göre daha morumsu ve çekirdeksizdir. Pişimi kolay olduğu gibi terlemeye bırakılan patlıcanların kabukları da kolay soyulmaktadır.

Faydaları:

Birecikte Balcan olarak adlandırılıan Patlıcan, sinirlerin yatıştırılmasında, tansiyonu düşürmede, kalp çarpıntısını gidermede, bağırsakları yumuşatmada ve ayrıca lifli olmasından ötürü zayıflamaya da yardımcı olmaktadır.

 

 

 

Share

Aşçılar dünyasını beğen
Bu haberi beğen
Yorum yapabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.
© 2014 www.ascilardunyasi.com - Site icinde bulunan haberler kaynak gosterilmeden yayinlanamaz.