Uye Girisi
Kullanıcı  
Şifre  
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Roportaj
Oktay Usta İle A dan Z ye
Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, yemekle uzaktan yakından münasebeti bulunmayan konuklarını bile çalıştırma azmi

Detaylar - Tüm Röportajlar

Makaleler
AŞÇI OLMAK KOLAY DEĞİL
Aşçılık artık her kesimin tercih ettiği bir meslek. Talep çok olunca eğitim veren kurum sayısı da arttı. Gençler hüsrana uğramamak için okul seçerken dikkatli olmalı

CATERİNG SEKTÖRÜ VE HİJYEN
İnsanların beslenme şekilleri sağlıkları ile doğrudan bağlantılı olması sebebi ile Catering sektörü ve hijyen bir bütün olarak düşünülmelidir.

ÜLKEM AŞÇILIĞINA ADANMIŞ AFORİZMALAR
Bir aşçıyı, profesyonel şef kimliği ile buluşturmayı sağlayacak olan temel şey, o aşçının yaşadığı coğrafyanın gastro kültür kimliğini iyi yorumlamasından geçer.

TÖRPÜLENEN TÜRK AŞÇILIĞI
‘’İşsizliğe düştüğünde, kapısını sana açacak birileri hep olabilmelidir.’’


Bütün Makaleler
Oktay Usta İle A dan Z ye

Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, yemekle uzaktan yakından münasebeti bulunmayan konuklarını bile çalıştırma azmi, hiçbir şey yaptıramasa 3 dakikada milleti kan ter içinde bırakabilme becerisiyle her gün Samanyolu Televizyonu’nun fenomen programı Yeşil Elma ile milyonların evine konuk oluyor Oktay Aymelek.

 

Ev kadınları bile her akşam ne pişirsem sıkıntısı yaşar. 16 senedir, hem de canlı yayında yemek yapıyorsunuz. Sıkılmadınız mı?

Mutfağı seviyorum. Sevgi tükenirse o zaman sıkılırsınız. Hanımları ne pişirsem derdinden kurtarabiliyorsam bile ne mutlu bana.

Peki, daha ne kadar devam edecek?

Bu işler nasip kısmettir. Rızık bir gün kesilir. Kesilene kadar devam edeceğiz.

Planlarınız vardır ama…

Aslında şu an için yok ama ileride belki restoran açma, kurs verme gibi projeler olabilir.

Tüm gün yemek yapıp eve girdiğinizde yemek kokusuyla karşılanmak sizi de mutlu ediyor mu?

Elbette. Yemek kokusu evde olma hissi veriyor.

Çocuklarınız hep başkalarına yapıyorsun, bugün bize de yemek yap gibi taleplerle geliyor mu?

Ara sıra. Hafta sonları onlar için özel çalışmalar yapıyorum.

Babalarından bir şey kaptılar mı bari?

Okuyorlar. Bir de pek yatkın değiller. Hatta bazen baba mesleğini sürdüremeyeceksiniz diye takılıyorum. Oktay Usta, yola çıraklarıyla devam edecek sanırım.

Her gün farklı tarifler paylaşıyorsunuz. Neye göre seçiliyor?

Bu konudan sorumlu tecrübeli bir ekibimiz var. Dünyayı tarıyor sonra üzerine istişare yapıyoruz. Seyircilerimizin beklentilerini karşılayacak, malzemelerini kolayca bulabileceği, damak tadımıza uygun, yendiğinde anam babam bu nasıl güzel bir lezzetmiş dedirtecek pratik tarifler seçiyoruz.

Hiç aynı yemeği yaptığınız olmuyor mu?

Hayır, benzeri olabilir ama mutlaka değişik bir yorum katıyoruz.

Yaptığınız yemekler sonrasında kameramanlarınızın kilo aldığı söyleniyor.

İtiraz ediyorum. Yemeklerimiz kilo aldırmaz. Bünyamin 15 yıl önce geldiğimde de şişmandı. Onun dışındakilerin hepsi formunda.

Babanızla meslektaşsınız, yemekleriniz hakkında ne düşünüyor?

Ekrandan bakıp yemeğin olup olmadığına karar verip eleştiriyor. Soğanı yanlış doğradın, eti az kavurdun vs. Babacım canlı yayın, hızlı olmamız gerekiyor desem de nafile. Eski ustalar kuralcıdır. Prensiplerin dışına çıkmazlar.

Programa konuk alın bir gün. Belki hak verir size…

Çok yaşlandı maalesef.

Yaptığınız yemekleri tadar mısınız?

Sadece tatsam iyi, tadına baktım mı geriye bir şey kalmıyor, arkadaşlar bilir.

Yemek istediğiniz gibi olmadığında moraliniz bozulmuyor mu?

Çok bozuluyor.

Hiç belli etmiyorsunuz ama…

Belli etmez miyim? Tavuklu patates püreli bir yemekti. Patatesten kuleler yapacak, kulelere de tavuklar oturtacağım. Nasıl olduysa sütü fazla kaçırmışım. Püre istediğim kıvamda olmayınca kule foş diye yıkıldı tabii. O kadar sinirlendim ki, çarpıntım tuttu, tansiyonum çıktı. Kalp krizi geçiriyorum sandım. Yayın sonrası ekip zor sakinleştirdi.

Ramazan programlarınızdan birinde epey gergindiniz.

Ramazan’da sinirli olduğum gün pazardır. Hafta içi bir şekilde idare ediliyor. Cumartesi de yurtdışı programları oluyor. Ama pazarları en ufacık bir şey dendiğinde geliyorlar bana. Uykusuzluk da oluyor. Açlık değil susuzluk çok zorluyor. İşin ilginç yanı, pazartesi o halimden eser kalmıyor.

15 yıl geride kaldı bir kez bile…

Baştan söyleyeyim ekranlarda bir saniye susmayan Oktay Usta’yı normalde konuşturmak epey zor. Hele programla ilgiliyse ser veriyor sır vermiyor. Bakmayın sürekli güler yüzlü olduğuna, yemek istediği gibi olmadığında ya da mutfakta aradığını bulamadığında beyin hücrelerinin yerinden oynadığını söylüyor. Günlük yaşantısında yorgun ya da moralsizse dahi ‘ekrandaki gibi değilmiş’ denilmesin diye sürekli enerjik ve mütebessim olmak zorluyormuş en çok. Bu arada yayın sırasında denediği yeni tarifler için hiçbir ön çalışma yapmıyormuş. Şuana kadar moral bozukluğu, üzücü bir olay ve hastalık gibi sebeplerle program iptal olmamış.

Helvaya cayır cayır tuz kırdım

“Kırşehir helvasını yapıyorum. Ocakta iki yemek yan yana. Bir yandan helvayı kavuruyor diğer yandan da yemeği karıştırıyorum. Konuğum şarkı söylüyor. Şarkıya kendimi öyle kaptırmışım ki yemek sanıp helvanın üzerine cayır cayır tuz kırıyormuşum meğer. Bir ara monitörden kendimi, ne yaptığımı gördüm. Şarkı bitti, tabii perişan durumdayım. Bir kısmını üzerinden sıyırdım ama nafile.”

Share

Aşçılar dünyasını beğen
Bu haberi beğen
Yorum yapabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.
© 2014 www.ascilardunyasi.com - Site icinde bulunan haberler kaynak gosterilmeden yayinlanamaz.