Uye Girisi
Kullanıcı  
Şifre  
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Roportaj
Oktay Usta İle A dan Z ye
Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, yemekle uzaktan yakından münasebeti bulunmayan konuklarını bile çalıştırma azmi

Detaylar - Tüm Röportajlar

Makaleler
AŞÇI OLMAK KOLAY DEĞİL
Aşçılık artık her kesimin tercih ettiği bir meslek. Talep çok olunca eğitim veren kurum sayısı da arttı. Gençler hüsrana uğramamak için okul seçerken dikkatli olmalı

CATERİNG SEKTÖRÜ VE HİJYEN
İnsanların beslenme şekilleri sağlıkları ile doğrudan bağlantılı olması sebebi ile Catering sektörü ve hijyen bir bütün olarak düşünülmelidir.

ÜLKEM AŞÇILIĞINA ADANMIŞ AFORİZMALAR
Bir aşçıyı, profesyonel şef kimliği ile buluşturmayı sağlayacak olan temel şey, o aşçının yaşadığı coğrafyanın gastro kültür kimliğini iyi yorumlamasından geçer.

TÖRPÜLENEN TÜRK AŞÇILIĞI
‘’İşsizliğe düştüğünde, kapısını sana açacak birileri hep olabilmelidir.’’


Bütün Makaleler
Magimix ile “Dondurucudan Direkt Fırına!”

Özmaya’dan endüstriyel üreticilere ‘fermentasyonu kaldıran’ karlı çözüm:

Magimix ile “dondurucudan direkt fırına!”

 

Özmaya’nın  donuk ürün üretimine yönelik Magimix Donuk Lacivert hamur geliştiricisi, şoklama öncesi ve sonrası tüm fermentasyon sürelerini ortadan kaldırıyor. Magimix ile en kaliteli milföy hamuru ürünleri, pişirme öncesi fermente etmeye çözdürmeye gerek kalmaksızın, sadece 30 dakikada servise hazır hale geliyor.

Ürünleri fermante etmeden dondurmaya, saklamaya ve pişirmeye imkan veren Magimix, böylece endüstriyel üreticilere depolama ve işçilik giderlerinden de tasarruf sağlıyor.

 

Endüstriyel üreticilere yenilikçi ve katma değer yaratan ürünleriyle profesyonel bir çözüm ortağı olan Özmaya, donuk ürün üretimine özel çözümlerini sunduğu ‘Magimix’ markalı hamur geliştiricileriyle sektörde fark yaratıyor. Özellikle fermante edilmemiş ve donuk halde pişirim yapılan kruvasan, Danish gibi milföy hamurları için üretilmiş özel bir geliştirici olan ‘Magimix Donuk Lacivert’’in en büyük avantajı, fermentasyon ve pişirim öncesi çözdürme işlemini ortadan kaldırarak üreticilere çok büyük bir zaman tasarrufu yaratıyor olması.

Normal geliştiriciye oranla yüzde 6-8 arasında daha fazla su kaldıran ‘Magimix Lacivert’, böylece daha fazla ürün veriyor. Ayrıca Magimix Donuk Lacivert ile geliştirilmiş ürünler, aylarca donuk olarak saklanmasına rağmen mükemmel hacim almayı ve bunu korumayı garanti ediyor.

Özel amaçlı hamur geliştirici serisi Magimix’in diğer ürün çeşitleri arasında ön fermente edilmiş donuk hamurlar için geliştirilmiş ‘Magimix Donuk Yeşil’, ekmek kabuğundaki kabarcıklanma sorununu engelleyen ‘Magimix Sarı’, yarı ve tam pişmiş donuk ekmek üretiminde kabuk dökülmesi sorununu önleyen ‘Magimix Gold’, hamburger ve sandviç ekmeği üreticileri için yumuşaklık ve raf ömrü sağlayan ‘Magimix Soft’ ve pizza hamuru üretimi için geliştirilmiş ‘Magimix Pizza’ gibi çeşit yer alıyor.

Share

Aşçılar dünyasını beğen
Bu haberi beğen
Yorum yapabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.
© 2014 www.ascilardunyasi.com - Site icinde bulunan haberler kaynak gosterilmeden yayinlanamaz.