Uye Girisi
Kullanıcı  
Şifre  
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Roportaj
Oktay Usta İle A dan Z ye
Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, yemekle uzaktan yakından münasebeti bulunmayan konuklarını bile çalıştırma azmi

Detaylar - Tüm Röportajlar

Makaleler
AŞÇI OLMAK KOLAY DEĞİL
Aşçılık artık her kesimin tercih ettiği bir meslek. Talep çok olunca eğitim veren kurum sayısı da arttı. Gençler hüsrana uğramamak için okul seçerken dikkatli olmalı

CATERİNG SEKTÖRÜ VE HİJYEN
İnsanların beslenme şekilleri sağlıkları ile doğrudan bağlantılı olması sebebi ile Catering sektörü ve hijyen bir bütün olarak düşünülmelidir.

ÜLKEM AŞÇILIĞINA ADANMIŞ AFORİZMALAR
Bir aşçıyı, profesyonel şef kimliği ile buluşturmayı sağlayacak olan temel şey, o aşçının yaşadığı coğrafyanın gastro kültür kimliğini iyi yorumlamasından geçer.

TÖRPÜLENEN TÜRK AŞÇILIĞI
‘’İşsizliğe düştüğünde, kapısını sana açacak birileri hep olabilmelidir.’’


Bütün Makaleler
Kalkan Balığı Mevsimi Başladı

Kalkan balığı'nın en iyisi erkek olanıdır. iyi bir kalkan balığı en az ortalaması 5, kg olmalıdır, dişi kalkan içinde havyarı büyük olduüu için etide azdır enerjisini havyarı'nda ve ciyeri'nde toplar balık çeşitlerinin içinde sağlam ciyeri olan tek balık türü dişi kalkan balığı'dır dişi kalkan balığı fırında bütün olarak buğlaması tercih edilir fırında kalkan balığı yapılışı temizlenmiş bütün kalkan balığı yağlı kağıt üzerinde fırın tepsisine konur balığın içine taze sarmısak defne yaprağı limon kabuğu taze biberiye tane karabiber ile doldurulur, taze baharatlar sarmısak tane karabiber ile dinlendirilmiş sızma zeytin yağından balığın üzerine yeterince gezdirilir yeterince tuzuda serpilir yağlı kağıt hava almayacak şekilde kapatılır önceden ısıtılmış 170 derece fırında 1 saat pişirilir piştikten sonra tepsiye bütün şekilde çıkartılır üzerinin derisi soyulur önceden taze baharatlar ile marine edilmiş zeytin yağı içine çok ince maydonoz doğranıp sıcak balığın üzerine yeterince dökülür.

 


NOT Taze baharatlı sarmısaklı zeytin yağı marinesi en az 20 gün dinlendirildikten sonra kulanıma uygun olur 

 


Kalkan balığı tavası erkek kalkan balığı eti dolgun ve sert olur tava için çok uygundur kalkan balığı tavası kalkan balığı uzun olarak 2 parmak genişliğinde kesilir yeterince tuz ve pirinç unu ve buğday unu karışımı ile unlanır unalam işlemi çok önemlidir orta şekilde unlanır çok fazla unlu ve çok az unlu tercih edilmez kızartma işlemi ise tavada ısıtılmış kızartma yağı çok olmalıdır kalkan balığı dilimini üzerine çıkması gerekir içindeki pirinç ununun özelliği dış kabuğu çıtır iç eti yumuşak olmasını sağlar Afiyet OLsun Bahri Usta.

Share

Aşçılar dünyasını beğen
Bu haberi beğen
Yorum yapabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.
© 2014 www.ascilardunyasi.com - Site icinde bulunan haberler kaynak gosterilmeden yayinlanamaz.