Uye Girisi
Kullanıcı  
Şifre  
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Roportaj
Oktay Usta İle A dan Z ye
Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, yemekle uzaktan yakından münasebeti bulunmayan konuklarını bile çalıştırma azmi

Detaylar - Tüm Röportajlar

Makaleler
AŞÇI OLMAK KOLAY DEĞİL
Aşçılık artık her kesimin tercih ettiği bir meslek. Talep çok olunca eğitim veren kurum sayısı da arttı. Gençler hüsrana uğramamak için okul seçerken dikkatli olmalı

CATERİNG SEKTÖRÜ VE HİJYEN
İnsanların beslenme şekilleri sağlıkları ile doğrudan bağlantılı olması sebebi ile Catering sektörü ve hijyen bir bütün olarak düşünülmelidir.

ÜLKEM AŞÇILIĞINA ADANMIŞ AFORİZMALAR
Bir aşçıyı, profesyonel şef kimliği ile buluşturmayı sağlayacak olan temel şey, o aşçının yaşadığı coğrafyanın gastro kültür kimliğini iyi yorumlamasından geçer.

TÖRPÜLENEN TÜRK AŞÇILIĞI
‘’İşsizliğe düştüğünde, kapısını sana açacak birileri hep olabilmelidir.’’


Bütün Makaleler
ÜLKEM AŞÇILIĞINA ADANMIŞ AFORİZMALAR

Türk aşçılığına dair;
Mesleğini yanlış icra eden insanları değiştiremezsiniz, ancak onlara örnek olup sizi taklit etmelerini sağlayabilirsiniz. Bu, onlar için kahraman olmanızı sağlayacak yeterli bir dengedir.
*****
Yazık ki;
Ne olsa çıkarım ağabey model aşçılar, sırf televizyonlara çıkıp yarışma alanlarında jüri üyesi olarak görünmek adına, yılların emek kokan kariyerini senaryosu yazılmış yarışma meydanlarında ucuz madalyalara karşılık harcadılar.
*****
Yarışma jüriliğine doymuş olan A’La Carte aşçılığından arta kalan kırıntı sofralarda hayat bulamaya çalışan son dem cateringçi jüriler; aşçı üniforması giymiş sabun gibidirler. Köpük olup kayboluyorlar.
*****
Türk aşçılığına dair;
İşsizliğe düştüğünde kapısını sana açacak birileri hep olabilmelidir. Zira, üretebilen bir mantığın vizyon ve hoşgörüsü ile yaşamalısın mesleği.
*****
Tecrübe, karanlık bir kuyunun dibinden aydınlığa doğru çıkan yoldur. Ve pahalı bir iktisaptır. Aydınlığa çıkıncaya kadar ki süreçte, yolunuzdan kaldırıp attığınız taşlar ise; törpülenmesi gereken yanlarınızıdır.
*****
Küflenmiş mantar gibidir, sessizce köşesine çekilmiş olup biteni izleyenler. Ve yavaş yavaş ölür, üretemeyip şarkısını söyleyemeyenler.
*****
Michelin yıldızlı şef olma çabasının ağır sorumluluğunu taşımaktan ürken ülkem aşçılığı, ön plana çıkıp star olmayı, aşçı derneklerinin düzenlemiş olduğu regal ve madalya süslemeli yarışmaların jüri üyeliğini icra ederek edinmeye çalışır.
*****
Bir aşçıyı, profesyonel şef kimliği ile buluşturmayı sağlayacak olan temel şey, o aşçının yaşadığı coğrafyanın gastro kültür kimliğini iyi yorumlamasından geçer.
Şefin yaşadığı coğrafyada ki kültürel zenginlikler, mesleki gelişiminin üzerinde doğrudan etkisi vardır. Bununla beraber, şefin doğduğu ve geliştiği topraklardaki floranın kendisine etkisi, bölgenin gastronomik kimliği ve kültürel zenginlikte şef kimliğini bir bünyede toplayan diğer önemli unsurlardır. Tüm bu unsurlar özgün bir şef olmanın esas ruhunu oluşturmaktadır.
*****
Türkiye aşçılığında, hoşgörünün temelini oluşturan iyilik anlayışı, her kapının kilidini açmaya yarayan bir anahtar gibidir. Karşısındakinin görüşünü kabullenebilme yeteneğidir mesleki hoşgörü.
*****
Mutfak içerisinde ki iş disiplini üniforma ile başlar, kişisel bakım ve hijyen ile devam edip gider.
*****
Avrupa da şefler, sos – garnitür ve teknik konu kombinasyonu ile yükselişe geçip var olurlar, Ülkem şefleri ise, saç, sakal, bıyık ve güneş gözlüğü kombinasyonu ile yarışma alanlarında rozetlerle boy gösterip var olmaya çalışırlar.
*****
Aşçılığa dair;
Hırs köpürmüş, saltanat sevdası popülist ve pragmatist kafa yapılarının tanımlamasıdır, birden fazla milli takım olmak. Hiçbir bedel ödemeyip bir şeyler yaptım havasına girmeden, rüzgar nereden eserse o yöne dönerim demeden, herkesin federasyonu, herkesin milli takımı, herkesin gururu olmaktır bütün mesele.
*****
Avrupa aşçılığında ki ünlülük kavramı, elde edilen michelin yıldızlarının başarısı ile yorumlanırken, Türkiye aşçılığında ki ünlülük kavramı ise; şatafatlı ve her tarafı çizgi, amblem, rozet baskı madalya model üniformaları üzerinde taşımakla yorumlanır.
*****
Gıdalar üzerinde oynanan oyunlar, bir ülke ordusunun en güçlü silahından daha güçlü ve daha beterdir. İnsanlığı vurmakla kalmaz , aynı zamanda insanlığı bitirir. Genetiği ile oynanmış gıdalar, bilinçsiz bir aşçının ellerinde şekillenen tesirli bomba gibidir.

*****

Avrupa ülkelerinde ki aşçılar, kurmuş oldukları Ar Ge köyleri ile mutfaklarını eğitim üssüne çevirip mesleki kalitelerini yükseltirler.
Türkiye’de ise; kurulan aşçı dernekleri ile var olan meslek kalitesi düşürülür.
****
Ülkem aşçıları, rasyonalist düşünceden uzak kazanç elde etme amacı ile bilgi satan sofistlere inandığından;
Şüphesiz ki yukarıda yazmış olduğum tüm bu tespitleri, içinizden bir olan benim yazmış olmam değil de; Gordon Ramsay veya yabancı herhangi bir şef yazmış olsaydı paylaşım rekoru kırardı. ?

Süleyman ENGİN
chefsuleyman@gmail.com

Share

Aşçılar dünyasını beğen
Bu haberi beğen
Yorum yapabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.
© 2014 www.ascilardunyasi.com - Site icinde bulunan haberler kaynak gosterilmeden yayinlanamaz.