Uye Girisi
Kullanıcı  
Şifre  
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Roportaj
Oktay Usta İle A dan Z ye
Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, yemekle uzaktan yakından münasebeti bulunmayan konuklarını bile çalıştırma azmi

Detaylar - Tüm Röportajlar

Makaleler
AŞÇI OLMAK KOLAY DEĞİL
Aşçılık artık her kesimin tercih ettiği bir meslek. Talep çok olunca eğitim veren kurum sayısı da arttı. Gençler hüsrana uğramamak için okul seçerken dikkatli olmalı

CATERİNG SEKTÖRÜ VE HİJYEN
İnsanların beslenme şekilleri sağlıkları ile doğrudan bağlantılı olması sebebi ile Catering sektörü ve hijyen bir bütün olarak düşünülmelidir.

ÜLKEM AŞÇILIĞINA ADANMIŞ AFORİZMALAR
Bir aşçıyı, profesyonel şef kimliği ile buluşturmayı sağlayacak olan temel şey, o aşçının yaşadığı coğrafyanın gastro kültür kimliğini iyi yorumlamasından geçer.

TÖRPÜLENEN TÜRK AŞÇILIĞI
‘’İşsizliğe düştüğünde, kapısını sana açacak birileri hep olabilmelidir.’’


Bütün Makaleler
Öğrenciler 22 Nisanda Manavgatta Yarışacak

Akdeniz Ünüversitesi Manavgat Yüksek Okul İle Manavgat Aşçılar Derneğinin Ortaklaşa Düzenlediği Yemek Yarışması 22-04-2015 Çarçamba Günü  yöresel yemekler ve türk mutfağı katagorilerinde 5 dalda yarışma düzenlenecek, katılımların yoğun olacağı yarışma yoğun bir doluluk beklenmektedir.


yapılacak yarışma manavgatın susamlı yemekler ve susamın önemi ,bayat ekmeğin değerlendirilmesi, türk mutfağının yeri ve önemi yapılan yemeklerin türk turizminin kalbi manavgatta nasıl bir çalışmalarla neler yapılabilinmesi, Unutulmuş gün yüzüne çıkmayan manavgatın yöresel yemekleri,genç şeflerimizin ince mahretlerini sebzelere,çikolataya,nasıl bir görsellikleri vereceği yarışmada gözler önüne serilecektir.

Share

Aşçılar dünyasını beğen
Bu haberi beğen
Yorum yapabilmeniz için üye girişi yapmalısınız.
© 2014 www.ascilardunyasi.com - Site icinde bulunan haberler kaynak gosterilmeden yayinlanamaz.