Uye Girisi
Kullanıcı  
Şifre  
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Roportaj
Oktay Usta İle A dan Z ye
Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, yemekle uzaktan yakından münasebeti bulunmayan konuklarını bile çalıştırma azmi

Detaylar - Tüm Röportajlar

Makaleler
AŞÇI OLMAK KOLAY DEĞİL
Aşçılık artık her kesimin tercih ettiği bir meslek. Talep çok olunca eğitim veren kurum sayısı da arttı. Gençler hüsrana uğramamak için okul seçerken dikkatli olmalı

CATERİNG SEKTÖRÜ VE HİJYEN
İnsanların beslenme şekilleri sağlıkları ile doğrudan bağlantılı olması sebebi ile Catering sektörü ve hijyen bir bütün olarak düşünülmelidir.

ÜLKEM AŞÇILIĞINA ADANMIŞ AFORİZMALAR
Bir aşçıyı, profesyonel şef kimliği ile buluşturmayı sağlayacak olan temel şey, o aşçının yaşadığı coğrafyanın gastro kültür kimliğini iyi yorumlamasından geçer.

TÖRPÜLENEN TÜRK AŞÇILIĞI
‘’İşsizliğe düştüğünde, kapısını sana açacak birileri hep olabilmelidir.’’


Bütün Makaleler
Unutulmayanlar

MUSTAFA ZEKAİ YILDIRIM
1925 - 2001

Mesleğimiz duayenlerinden Hacı Mustafa Zekai Yıldırım Ustamız 2001 yılında aramızdan ayrılmıştır.

AYDIN YILMAZ
1937 - 2004


1937 yılında Bolu' nun Mengen kazası, Kuzgül Köyü' nde doğdu. Meslek hayatına 1950 yılında Ankara' da bulaşıkçı olarak başladı. Ankara Bekir Restaurant' ta, mutfak komisi olarak çalıştı. İstanbul Liman Lokantası' nda Aşçılığa başladı ve aynı müessesede bütün ara kademelerden geçerek ikinci şefliğe getirildi. 1963 yılında İsviçre Zürich Dolder Grand Hotel' de Otelcilik ihtisası yaptı. 1967 yılında Türkiye' ye döndü ve aşçıbaşı olarak Divan Oteli' ne girdi. 1974'de Divan Oteli' nden ayrıldı ve bu kez uluslararası bir zincir olan İstanbul Sheraton Oteli' ne Executive Chef olarak katıldı. Aynı yıl İstanbul Sheraton Oteli' nin özel izni ile Çeşme Altın Yunus Oteli' nin Executive Chef' i olarak açılışını yaptı ve sezon sonunda Kahire Sheraton Oteli' nde Executive Chef yardımcısı olarak çalışmaya başladı. 1975'de İstanbul' a dönerek Sheraton' ın açılışından itibaren Executive Chef olarak görevine devam etti. 1979' da emekliye ayrıldı. Aynı yıl Amerika' ya giderek özel bir restaurantta çalıştı.

1980' de yurda dönüp, Uludağ' da Beceren Oteli' ni 4 yıl kendi adına çalıştırdı. 1981 yılında Mengen Aşçılık ve Turizm Derneği' ni kurarak 9 yıl bu derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttü. Bu süre içinde her yıl aşçılık festivali düzenledi. Türkiye' de ki ilk aşçılık okulu olan Mengen Anadolu Aşçılık Lisesi' nin kurulmasını sağladı. Uzun yıllar mesleki okullarda ve üniversitelerde eğitmenlik yaptı. Uluslararası yemek kongrelerine katıldı. Otuz' un üzerinde konferans verdim. "Aşçının El Kitabı" adında bir kitap yazdım. 18 adet kitap ve kitapçıkta ismi geçmektedir.

Bildiği yabancı diller Almanca, İngilizce, Arapça ve İtalyanca' dır. 16 ülkede Türk haftaları düzenleyerek 14 madalya, 351 plaket, 38 diploma ve sertifika kazanmıştır.

Mutfak Dostları Derneği kurucusu ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görevlerde bulundu. 1996 yılında Mengen Aşçılar ve Turizm Demek başkanı olarak yirmi meslektaşıyla dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel' i ziyaret edip, Mengen Aşçılık Yüksek Okulunu açtı. 1997 yılında Aşçılar Birliği Derneğini kurdu. Kurucusu olduğu derneğin Başkanı olarak sekiz panel düzenledi. Paneller mutfak kültürümüzü yaşatmaktır. En büyük ideali ise geniş kapsamlı Aşçılar kompleksi ve Aşçılar federasyonu kurmakla Aşçılar arasında büyük güç oluşturmaktı.
Hayatı ilkler ve başarılarla dolu dolu geçen büyük usta Aydın YILMAZ, 2004 yılında vefat etmiştir.

Kaynak: www.aydinyilmaz.com
Mustafa KAYIŞOĞLU
1952-2007

1952 Mengen de doğan ustamız mesleğimizi yurt içi ve yurt dışında uzun yıllar başarı ile temsil ettikten sonra adana Seyhan Otelinde görevini sürdürürken 2 Eylül günü geçirdiği trafik kazası sonucu aramızdan ayrılmıştır. Camia içinde oldukça sayılan ve sevilen şefimize Allah CC' dan rahmet dileriz.

Hakkı ÖZNEHİR
1933-1988

Değerli ustamız hakkı öznehir ortaköy ziya restaurant.büyükada istanbul andolu klubü gibi zamanının önemli yerlerinde mesleğimizi başarıyla icra etmiştir. Ustamıza cenab-ı haktan rahmet dileriz mekanı cennet olsunAdnan Tınaz
1972-2004

7.12.1972 tarihinde bolu Mengen Kadısusuz köyünde dünyaya geldi.İlköğretimini Kdz Ereğli,Liseyi ise Mengende tamamladıktan sonra Meslek hayatına atıldı.O yıllarda ki adı Altınyunus olan Turistik işletmede en alt seviyeden çalışmaya başladı. Çok sevdiği mesleğinde şefliğine ramak kalmışken 13 haziran 2004 tarihinde gizli kalp denilen meczup bir hastalığa yenik düşerek aramızdan ayrılan Adnan Tınaz Evli ve Faruk Buğra adında bir çocuğa sahiptir. Kimsenin kalbini kırmadı dilin,Cennet köşesidir inşallah yerin,Hala ağlıyor tüm sevenlerin,Ruhun şad,mekanın cennet olsun, Nur içinde yat (AİLEN)

© 2014 www.ascilardunyasi.com - Site icinde bulunan haberler kaynak gosterilmeden yayinlanamaz.